کاربرد دیگ بخار و اجزای تشکیل دهنده آن

دیگ بخار مخزنی است، که آب برای تغییر شکل و بخار شدن در آن قرار می گیرد. جریان بخار تولید شده ، وظیفه ی تولید گرما، جنبش مکانیکی و تولید انرژی را بر عهده دارد. استفاده از دیگ بخار یکی از روش های ساده برای منتقل کردن، حرارت و بخار است. این دیگ از لوازم پیچیده ای ساخته شده، که هر کدام به نوبه ی خود از اهمیت زیادی برخوردارند. این دستگاه ها از نظر جنس در مجموع به دو دسته ی فولاد و چدن تقسیم می شوند. این دیگ‌ها برخلاف یکدیگر هستند؛ زیرا از دیگ چدنی برای تولید بخار فشار کم و از دیگ فولادی برای تولید بخار با فشار زیاد استفاده می کنند. دیگ بخار، در گونه های مختلف تولید و ارائه می شون؛د که هر کدام کارایی منحصر به فرد خود را دارد.

 fgvbrthpomvepglv pk 300x169 کاربرد دیگ بخار و اجزای تشکیل دهنده آن

کاربرد دیگ بخار و اجزای تشکیل دهنده آن

انواع دیگ بخار

این دستگاه ها در سه حالت لوله آبی و لوله آتشی و دیگ های بخار ترکیبی تولید می شوند.

دیگ‌های بخار لوله آتشی

در این نوع دیگ ها ، تعداد زیادی لوله وجود دارد؛ که به کمک آن ها گاز داغ عبور می کند؛ در نتیجه لوله های داغ، آب بخار شده را در محفظه‌ی مخصوص خود قرار می دهند.

دیگ‌های بخار لوله آبی

در این روش، گاز داغ دور تا دور لوله ها را فرا گرفته و موجب گرم شدن لوله ها و افزایش دما می شود.  به دلیل  وجود حجم بالای لوله های آبی، حرکت آب سریعتر شده و در نهایت باعث افزایش روند انتقال حرارت می شود؛ در این روش، تعداد لوله ها در انجام پاس ها بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید:  بررسی تاریخچه موسیقی رپ در سایت ملوبوک؛ سایت تخصصی کتاب و موسیقی

دیگ‌های بخار ترکیبی

این دیگ‌ها ترکیبی از لوله آبی و لوله آتشی هستند؛ که به شکل فایرتیوب است؛ اما محفوظه‌ای به شکل واتر تیوب دارد ؛ در این محصول برای انتقال بهتر از لوله‌های فین دار استفاده می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی دیگ بخار

 1. مشعل گازسوز: مشعل‌ها به دو دسته‌ی تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای تقسیم می‌شوند. گاز به آرامی وارد این قطعه شده و شعله را ایجاد می‌کند.
 2. پمپ تغذیه: پمپ تغذیه ، وظیفه‌‌ی تزریق آب و همچنین جبران آب از دست رفته، بر اثر بخار را بر عهده دارد.جنس اکثر این پمپ‌ها از نوع استیل است. صافی موجود در این دستگاه، مانع از ورود ذرات خارجی ریز به داخل پمپ می‌شود؛ و از آسیب‌های احتمال جلوگیری می‌کند.
 3. نشان دهنده‌ی سطح آب :این وسیله سطح آب درون دیگ ها را نمایش می‌دهد.براساس استاندارد موجود هر دیگ دارای یک یا دو آبنما است؛ که برای کنترل بهتر باید شیشه‌ی آبنما کاملا شفاف و تمیز باشد.
 4. شیرخودکار: از شیر خودکار، برای کنترل جریان استفاده می‌کنند؛ که یکی از ابزار‌های مهم در دیگ بخار محسوب می‌شود.
 5. تابلو برق: تمامی عملکردهای دیگ ، به تابلوی برق بستگی دارد.زیرا در ابتدا تمامی دستورالعمل ها به این تابلو رسیده و سپس اجرا می‌شود.کیفیت این تابلو بسیار مهم بوده و باعث افزایش عملکرد صحیح دیگ می‌شود.

evkj45ojngoinjgigj 300x169 کاربرد دیگ بخار و اجزای تشکیل دهنده آن

تابلو برق در دیگ بخار

 1. کنترل کننده‌ی دما: این ابزار برای کنترل دما به کار می‌رود. هنگامی که دما از حد مجاز عبور می‌کند؛ این ابزار مانع از افزایش دما می‌شود و اجازه‌ی بالا رفتن دما را نمی‌دهد.
 2. فن : این قطعه وظیفه‌ی خنک کردن قسمت‌های داغ دیگ را بر عهده داشته و هوای مورد نیاز را تامین می‌کند.
 3. تله بخار: تله بخار یکی از ابزارهای مهم در کنترل و مدیریت بخار و آب مقطر می‌باشد.از وظایف این قطعه می توان، به تخلیه آب مقطر و جلوگیری از خارج شدن بخار از دیگ بخار اشاره کرد.
 4. شیر اطمینان : این شیر به صورت تک فنره و دو فنره تولید می‌شود؛ که وظیفه‌ی آن کاهش فشار بر روی دیگ است. با افزایش فشار غیرمجاز ، شیر اطمینان به صورت خودکار، برای جلوگیری از انفجار فعال شده و با خارج کردن فشارهای اضافه و بخار، از بروز حادثه‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.
 5. فشارسنج : فشارسنج همان مانومتر است؛ که برای کنترل فشار ، بر روی دیگ بخار نصب می‌شود.
 • رسوب گیر‌ها : به وجود آمدن رسوب در دیگ‌های بخار، باعث کاهش سرعت در انتقال حرارت می‌شود. به همین خاطر از رسوب‌گیرهای مایع برای از بین بردن رسوب استفاده می‌کنند؛ که سبب افزایش ph در آب شده و رسوب‌های موجود را ته نشین می‌کند.
بیشتر بخوانید:  قیمت پیچ شیروانی نوک مته ای

 جهت مطالعه بیشتر در رابطه با مشعل‌های صنعتی و خانگی مجموعه ما وارد لینک زیر شوید

اینجا کلیک کنید

موارد مختلف استفاده از دیگ بخار:

 • استفاده در صنایع غذایی : تبدیل مواد خام و اولیه به محصولات غذایی و تولید ادویه ‌های مختلف، مانند: کنسرو کردن، آماده کردن غذاهای منجمد به صورت حاضری برای پخت و پز
 • صنایع چاپ: در این صنعت برای کنترل دما، از دیگ‌های بخار استفاده می‌کنند.
 • صنعت نوشیدنی : در گام اول برای تولید نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ که این حرارت قابل کنترل است. درگام دوم از این تجهیزات برای شستشو و ضدعفونی استفاده می‌کنند.
 • گرم کردن قیر : برای حفظ حالت مایع بودن قیر ، باید گرما به اندازه‌ی کافی باشد. برای این کار نیاز به یک دیگ بخار داریم که این گرما را کنترل کند. دیگ بخار، یکی از روش‌های مناسب برای مخزن‌های قیر است.
 • صنایع پتروشیمی : تولیدات محصولات پتروشیمی به صورت گسترده صورت می‌گیرد. این محصولات در زندگی ما نقش مهمی دارند؛ به همین علت، در صنایع پتروشیمی برای تولید حرارت از این دیگ‌ها استفاده می‌کنند.

دسته بندی دیگ بخار براساس تعداد پاس‌ها:

این تقسیم بندی براساس تعداد دور رفت و برگشت، گازها به دودکش محاسبه می‌شود.

یک پاس : این مدل از دیگ‌های بخار، فقط یکبار مسیر را طی می کنند و سپس وارد دودکش می‌شوند.

دو پاس: این نوع از دیگ، مسیر احتراق را دو بار طی کرده و بعد وارد دودکش می‌شود.

سه پاس : این مدل نیز طبق مدل‌های قبلی عمل می‌کند؛  با این تفاوت که مسیر را سه بار طی می‌کند.

بیشتر بخوانید:  دانلود پروژه اینفوگرافی پریمیر- ساخت اینفوگرافی در پریمیر

چهار پاس : معمولا از این مدل، برای تولید بخار با فشار بالا استفاده می‌کنند.

نحوه‌ی استفاده از دیگ‌های بخار:

کنترل و آزمودن روکش‌ها و دیوار‌های خارجی

کنترل و ثبت فشار دمای سیستم سوخت

امتحان کردن مشعل‌ها و کنترل تمیزی آن‌ها

تنظیم و بررسی سطح آب

مزایا ی دیگ بخار:

اکثر این دیگ‌ها، در برابر شوک‌های بخار بسیار مقاوم هستند.

به دلیل جنس سخت و مقاومی که دارند؛ مدت زمان زیادی قابل استفاده هستند.

توانایی تولید بخار، با دما و فشار بالا را داشته، که در افزایش سرعت کار بسیار تاثیر گذار است.

جهت سفارش دیگ بخار با مجموعه arsesboiler تماس حاصل فرمائید

مطلب پیشنهادی

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان قیمت تخریب ساختمان چگونه تعیین می‌شود؟ همان‌طور که گفتیم قیمت تخریب ساختمان در بازار ساختمانی …